תוכן עניינים

‘טוב להודות’ – שיר חדש מתנגן מלחני השבת של המלחין הנודע מאיר מרטין וידרקר

כתבות אחרונות

שילוב מרהיב של רגש ועומק, מושר בדואט מפי מיטיבי השיר, אלי הרצליך יעקב מוצן, בהפקה מרהיבה ומושלמת כמיטב המסורת של ‘וידרקר’ מתוך האלבום ה 4 שיצא בקרוב בסדרת אלבומיו שבת המלכה.

מה עושים כשמתוך לב ליבה של בירת באדן ויטמברג, מעצמת היופי של גרמניה, מתוך הפארקים ויערות העד החולשים על רבע משטחה של הבירה, נשמעים צלילים כל כך שונים, עמוקים יותר מהנופים הנשקפים מהיער השחור. מה עושים כשילד בן אחד עשרה יליד תל אביב, מהגר לגרמניה המנוכרת והקרה, והופך להיות איש נדל”ן מצליח, לא עוזב את מסורת אבותיו, הוא נעשה שגריר נאמן למדינת ישראל, מעל ל 40 שנה חבר וועד קהילת שטוטגארט ומספר שנים שימש כראש הקהילה וחבר הוועד המרכזי של יהדות גרמניה, סגן ‘קרן היסוד’ בגרמניה, נשיא מועדון ‘מכבי’, ומיסד קרן ‘קרל אדלר’ לעידוד נוער יהודי בתחום השירה והמוזיקה.

תכירו, אם יש מי שעדיין לא, מאיר מרטין וידרקר, אושיה מוזיקלית, שכבר בגיל חמש אצבעותיו משכו במיתרי הכינור, בן 13 סיים את לימודיו בקונסרבטוריון למוזיקה, ולאחר מכן הטביע חותם בעסקי הנדל”ן בשטוטגארט בירת באדן ויטמברג.אך זה לא הסיפור. מעבר לעצי היער הבלתי נגמרים של דרום באדן, על מרחצאות המרפא שלה, החלו לרצד הילות אור של נרות שבת קודש. הלב הרגיש וההומה של מאיר מרטין וידרקר, שב אל מחצבת הוריו, אי שם בעיירות מזרח אירופה, לבו של מאיר וידרקר שר שירי שבת. תחילה שמעו זאת עצי העד של עיירות ציוריות בדרום באדן, אחר כך, הגיעו הזמרים הנודעים, בזה אחר זה, מאיר וידרקר חלק עמם את היצירות והלחנים. לא פחות מחמשים שירי שבת, נדר מאיר וידרקר להלחין, והלב לא חדל לקיים את נדרו. לפתע הגיעו כמו ריחות משכרים ניגונים קסומים, אל תוך בתי החסידים של ויז’ניץ’ סאטמער, ובאבוב. ויהודים של שבת שרו את ניגוניו של לב הכינור משטוטגארט שלא פוסק מלהשמיע נעימות של שבת קודש.

טובי הזמרים והחזנים, הלפגוט, אברימי רוט, אברהם פריד, ועוד ממיטב הזמר החסידי, החלו להנפיק את הקולות מלחניו של וידרקר. העיירות לבוב, גליציה ואוקראינה, על מראות השטעטלאך היהודיים, חזרו לחיות. משל יצאו מתמונות השחור לבן. כמו אוושת מים חיים שחוזרים אל נהר אכזב. רוחו של מאיר מרטין וידרקר מרחפת על יבשת של מראות קסומים, מלקטת את זיכרונות שירי אבא שניטעו בנשמתו כילד בחיק הוריו. וידרקר, הוא דמות חותם של ספור חייו, מדבר בשמונה שפות, חי ונושם כל פיסת תרבות ואמנות אליהם התוודע, אבל כל אלו פינו את מקומם לדבר האמתי, הקצב הענוג של בית אבא, והשירים מושרים, והניגונים עולים מגיא הזיכרון כנהר הפורה על שורשיו.

ועתה וידרקר עושה זאת שוב, השיר ‘טוב להודות’ יצירה חדשה מלחני השבת מתוך האלבום שבת המלכה מס’ 4 שיצא בקרוב, לחן מלטף נוסף מבית מרטין וידרקר. שילוב מדהים של רגש ועומק, מבוצע בהרכב מנצח, שירה: אלי הרצליך חזן אורח: יעקב מוצן. ניהול מוסיקלי מנחם בריסטובסקי ועל ההפקה והבימוי אחראי ישראל ברגמן מחברת היפר הפקות.

שתפו:

5/5

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *